Současná situace vyžaduje pravidelné nošení roušek, respirátorů, ochranných pomůcek a to může vést k podráždění nebo až poškození kůže na rukou, nebo v místě dlouhodobého kontaktu s těmito pomůckami.
Co s kůží přesušenou od dezinfekčních prostředků, nebo s pupínky objevujícími se po delším používání roušek? Tady je pár rad, které dávám pacientům v ambulanci. Možností a cest je, samozřejmě, mnohem víc. Mým cílem není vyjmenovat všechny produkty dostupné na trhu a není v mých silách uvést všechny možnosti prevence a léčby. Cílem je poukázat na to, že správnou péčí o naši kůži se můžeme vyhnout pozdějším problémům, nebo je alespoň zmírnit, a také být nápomocná praktickou radou kolegům i pacientům.
Péče o ruce:
V případě, že je kůže na rukou velmi suchá, doporučuji:
-
Pravidelně přes den ruce promazávat regeneračními krémy, které jsou volně dostupné v lékárně, nebo v drogérii
Doporučuji používat krémy s obsahem mandlového, olivového, nebo kokosového oleje, panthenolu, vitaminu E, ceramidů, bylin (měsíček, rakytník, heřmánek…), aloe vera apod. Přes den je vhodné používat hydratační krémy – emulze o/v – olej ve vodě, na noc krémy hutnější, výživnější (emulze v/o – voda v oleji). Např. Excipial Repair Sensitive, Neutrogena krém na ruce, Cicaplast Mains obnovující krém na ruce, Atoderm krém na ruce, CeraVé obnovující krém na ruce, Lipikar Xerand Hand Repair, Uriage Hand Cream, Avéne Cold Cream Concentrated Hand Cream, AD Calcis, Vitella vitamínová, řada Nutritic, Bepathen SensiDaily, Indulona s olivovým olejem, nebo Nivea SmoothCare Cream výživný krém na ruce, Nivea Express Care Hand Cream – lehký krém na ruce... Každému bude vyhovovat něco jiného a také záleží na činnosti, kterou vykonáváme. Důležité je si uvědomit, že kůže na rukou častým mytím a používáním dezinfekčních přípravků trpí a proto je dobré ji věnovat pozornost přes den a poté speciální péči na noc, kdy po nanesení výživného krému už ruce neumýváme, ale krém necháme vstřebat a působit přes noc. V případě výrazné suchosti, nebo prasklin je možné na noc použít po nanesení krémů bavlněné rukavice. V případě podrážděné pokožky je ideální, pokud použité přípravky neobsahují parfémy, konzervanty a barviva.
Na mytí rukou používejte raději tekuté gely, než mýdla. V lékárnách je možné najít produkty s označením - na citlivou kůži. Dostupné jsou také antiseptické ubrousky na hygienu těla a obličeje (např. Cutosan, MoliCare, Octenisan).
Když je kůže velmi suchá, objevují se hluboké praskliny, nebo zarudlá ekzémová ložiska, nebo mokvání doporučuji konzultaci na kožní ambulanci. Tento stav bude pravděpodobně vyžadovat použití přípravků s obsahem kortikoidů samotných, nebo v kombinaci s antibiotikem.
V průběhu dne pomáhají také „tekuté rukavice“ - např. Excipial Protect, nebo Dermaguard - volně prodejné v lékárně. Po jejich aplikaci se na rukou vytvoří ochranný film, ale ne mastný, který chrání pokožku před vysušením vodou a detergenty. Tyto produkty zvyšují odolnost pokožky a podporují její přirozenou obrannou funkci.
Je dobré si uvědomit, že čím víc ruce namáčíme, tím více se vysušují. Takže je vhodné v tomto období se vyhýbat např. častému mytí nádobí – vhodnější je využití myčky, nejsou vhodné koupele ve vaně, jenom krátká sprcha. Také není vhodná horká voda, spíše vlažná.
Pokud používáme ochranné rukavice, vhodnější jsou rukavice bez pudru.
Péče o kůži obličeje:
Po používání roušky nebo respirátoru se na bradě a v oblasti nosu a úst může objevovat vyrážka podobná akné. V místech, kde dochází k permanentnímu kontaktu ochranných pomůcek s kůží, může docházet ke vzniku bolestivých odřenin. Co s tím?
-
Kontaktní místa je možné podlepit hydrokoloidními přípravky, kterým se říká „druhá kůže“, např. Granuflex Extra Thin, Hydrocol, Suprasorb H apod., nebo průsvitným filmovým krytím (fólií) např. Tegaderm, Hydrofilm, Suprsorb F, Elastoderm F, Bioclusive apod.
Možné je také použití tzv. bariérových krémů a krémů s obsahem zinku nebo bílého ichthamolu – např. Cavilon, MoliCare, Linovera, Cicabio, BAZA light krém, Zinoxid, Vitella Ictamo…
V období, kdy tyto ochranné pomůcky delší dobu nemusíme používat, je vhodné podrážděnou nebo poškozenou a zarudlou kůži ošetřit tenkou vrstvou přípravků s obsahem hojivých a protizánětlivých látek např. zinku, bílého ichthamolu, aloe vera, panthenolu, vit. E, bylin, nebo stříbra – např. Cicaplast Baume B5, Cicalfate, Cold Cream, Atoderm Nutritive, řada Nutritic, Curarina krém, Infadolan, konopná, nebo bylinné masti, Belcura, přípravky s obsahem ichthamolu, BAZA plus krém, Belobaza, Ichtamol pasta…
V případě pupínků na obličeji je nutné každý den ošetřit kůži např. micelární vodou, nebo pleťovou vodou na citlivou pleť, nechodit spát bez ošetření kůže a bez odstranění make-upu. Opět jsou vhodnější přípravky bez obsahu parfémů a konzervačních látek, určené na denní ošetření citlivé pleti. V případě větších problémů je možné použít řadu na ošetření aknózní pleti, která obsahuje čistící gel a pleťovou vodu a krém na akné, nebo čistící ubrousky. Přes den je možné aplikovat krém na akné, na noc jsou vhodné vysušující produkty s obsahem antisepticky působící látky (např. zinková pasta, nebo pasta s obsahem ichthamolu - např. Vitella Ictamo, nebo Ichtamol pasta, tea tree olej, stříbra, octenidinu…). Na očištění pleti se dají použít také přípravky (roztoky a gely) na bázi chlornanů, které používáme například pro léčbu akutních a chronických ran (např. DebriEcaSan roztok, DebriEcaSan gel). V případě, že tato opatření nepomáhají, doporučuji navštívit kožní ambulanci.
Všeobecné rady (které jste už mnohokrát slyšeli):
- Nedotýkejte se neumytýma rukama obličeje
- Pro zlepšení kondice kůže je vhodná pestrá a kvalitní strava s dostatečným množstvím vitamínů (zejména vit. C, vit. E), zinek, dostupné jsou produkty obsahující kyselinu hyaluronovou, kolagen, koenzym Q10.
- Důležitý je dostatečný pohyb v přírodě, nebo cvičení ve větrané místnosti.
- Pleti velmi prospěje pravidelný a dostatečný spánek
- Každý den dezinfikujte své mobilní telefony, klávesnice i myši u počítače